International Conference “Quantum Topology”

Program

Monday, July 7

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    V. Turaev, Brackets in the fundamental groups of surfaces and in the Pontryagin algebras of high-dimensional manifolds
11:00–11:45    S. Matveev, Counterexamples to prime decomposition theorems

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    A. Vesnin, Invariants of hyperbolic 3-orbifolds arising from discreteness conditions (download presentation)

Lunch (14:00–15:00)

15:00–15:30    N. Dolbilin, Local sources of global order in crystals (download presentation)
15:45–16:15    S. Duzhin, On integrability of discrete dynamical systems in the real plane
16:20–16:45    Poster session (Akimova A., Maslova N.)

Coffee break (30 minutes)

17:15–19:00    Discussions

Dinner (19:00–20:00)

 

Tuesday, July 8

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    I. Dynnikov, Legendrian knots, monotonic simplification, and Jones' conjecture on braids
11:00–11:45    T. Le, The Habiro ring and unified quantum (Witten-Reshetikhin-Turaev) invariants of 3-manifolds - I

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    A. Virelizier, Chord diagrams

Lunch (14:00–15:00)

15:00–15:30    T. Panov, Homotopy types of moment-angle complexes (download presentation)
15:45–16:15    A. Mironov, Minimal and Hamiltonian-minimal Lagrangian submanifolds in Cn and CPn
16:20–16:45    Poster session (Abrosimov N., Panov A.)

Coffee break (30 minutes)

17:15–19:00    Discussions

Dinner (19:00–20:00)

 

Wednesday, July 9

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    R. Kashaev, Pachner moves in 4D and TQFT - I
11:00–11:45    T. Le, The Habiro ring and unified quantum (Witten-Reshetikhin-Turaev) invariants of 3-manifolds - II

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    E. Rowell, Topological quantum computation - I (download presentation)

Lunch (14:00–15:00)

15:00–15:30    A. Sossinsky, On the normal form of knots
15:45–16:15    A. Masley, On discreteness conditions for Maskit subgroups of PSL(2,C) (download presentation)
16:20–16:45    Poster session (Morozov A., Shastin V.)

Coffee break (30 minutes)

17:15–19:00    Discussions

Dinner (19:00–20:00)

 

Thursday, July 10

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    R. Kashaev, Pachner moves in 4D and TQFT - II
11:00–11:45    E. Rowell, Topological quantum computation - II (download presentation)

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    A. Lauda, Knot invariants and their graphical calculus via Howe duality

Lunch (14:00–15:00)

15:00–15:30    E. Fominykh, Complexity of 3-manifolds: exact values and estimates
15:45–16:15    A. Mednykh, Automorphism groups and branched coverings of graphs (download presentation)
16:20–16:45    Poster session (Shumakova E., Tarkaev V.)

Coffee break (30 minutes)

17:15–19:00    Discussions

Dinner (19:00–20:00)

 

Friday, July 11

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    S. Garoufalidis, The Slope Conjecture
11:00–11:45    A. Lauda, Categorified knot invariants from categorified Howe duality

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    D. Bar Natan, The Kashiwara-Vergne Problem and Topology

Lunch (14:00–15:00)

15:00–15:30    V. Vershinin, Brunnian and Cohen braids and Lie algebras
15:45–16:15    V. Bardakov, Groups of virtual and flat virtual links
16:20–16:45    Poster session (Ilina Ya., Nabeeva L.)

Coffee break (30 minutes)

17:15–19:00    Discussions

Dinner (19:00–20:00)

 

Saturday, July 12

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    S. Garoufalidis, Graph counting and the stable coefficients of the Jones polynomial
11:00–11:45    C. Kassel, Zeta functions of matrices

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    D. Bar Natan, Some very good formulas for the Alexander polynomial

Lunch (14:00–15:00)

15:00–15:30    V. Manturov, Parity, patterns and graph-valued quantum invariants in low-dimensional topology
15:45–16:15    Ph. Korablev, Geometric representations of fundamental groups to the symmetric group
16:20–16:45    Poster session (Gotin K., Davydov P., Morozov V.)

Coffee break (30 minutes)

17:15–19:00    Discussions

Dinner (19:00–20:00)

 

Monday, July 14

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    C. Lescop, Counting graph configurations in 3-manifolds - I  (download presentation)
11:00–11:45    M. Hogancamp, A quasi-local approach to link homology

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    L.-H. Robert, Categorification of the colored sl3-link invariant

Lunch (14:00–15:00)

15:00–15:30    S. Voronin, Local set of cohomology  in  problems of analytic classification
15:45–16:15    N. Vasilyev, Monomial Combinatorics of Polynomial Ideals
16:20–16:45    Poster session (Krasnov V., Shatnykh O.)

Coffee break (30 minutes)

17:15–19:00    Discussions

Dinner (19:00–20:00)

 

Tuesday, July 15

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    C. Blanchet, Non-semi-simple quantum invariants and TQFTs - I
11:00–11:45    C. Lescop, Counting graph configurations in 3-manifolds - II (download presentation)

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    M. Mulazzani, On knots and links in lens spaces

Lunch (14:00–15:00)

BANQUET (18:00)

 

Wednesday, July 16

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    C. Blanchet, Non-semi-simple quantum invariants and TQFTs - II
11:00–11:45    A. Makhnev, Distance-regular graphs with strongly regular local subgraphs having eigenvalue 4

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    K. Orr, Transfinite Milnor invariants for 3-manifolds - I

Lunch (14:00–15:00)

15:00–15:30    A. Osipov, Closure properties of bitopological function spaces
15:45–16:15    A. Chernavsky, The axiom of covering homotopy for locally flat embeddings
16:20–16:45    Poster session (Ovchinnikov M., Prasolov M., Nikiforov A.)

Coffee break (30 minutes)

17:15–19:00    Discussions

Dinner (19:00–20:00)

 

Thursday, July 17

Breakfast (09:00–10:00)

10:00–10:45    K. Orr, Transfinite Milnor invariants for 3-manifolds - II
11:00–11:45    O. Musin, Fixed point theorems and its discrete analogs (download presentation)

Coffee break (30 minutes)

12:15–13:00    Open problems

Lunch (14:00–15:00)

15:00–15:30    K. Shmelkov, Applications of persistent homologies to the viral genetics (download presentation)
15:45–16:15    V. Manturov, Parity cobordisms groups virtual and classical links
16:20–16:45    Poster session (Davletshina V., Lapparov V., Mednykh I.)

Coffee break (30 minutes)

17:15–19:00    Discussions

Dinner (19:00–20:00)

2017 Quantum topology.